KEDY SA ZAČÍNA VYKUROVACIA SEZÓNA?
Podľa vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 152/2005 sa vykurovacia sezóna začína 1. septembra príslušného kalendárneho roka a končí sa 31. mája nasledujúceho kalendárneho roka. Vyhláška zároveň definuje podmienky, za akých môžu teplárenské spoločnosti spustiť vykurovanie.
KEDY SA SPÚŠŤA VYKUROVANIE?
Podmienky, za akých môžu teplárenské spoločnosti spustiť vykurovanie, stanovuje daná vyhláška a pre dodávateľov tepla sú záväzné.
Vykurovanie je možné spustiť, ak:
a) vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich dní pod 13 °C a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto hodnotu,
b) vonkajšia priemerná denná teplota, ktorá tvorí štvrtinu súčtu vonkajších teplôt meraných o 7:00 h, o 14:00 h a o 21:00 h v tieni s vylúčením vplyvu sálania okolitých stien bytových domov, pričom teplota meraná o 21:00 h sa započítava dvakrát, nie je vyššia ako 13 °C.
Zamestnanci Veolie pozorne sledujú vývoj počasia a v prípade splnenia vyššie uvedených podmienok okamžite spúšťajú všetky potrebné zariadenia a systémy na dodávku tepla do ústredného kúrenia.
K spusteniu vykurovania zväčša dôjde počas mesiaca september, no záleží to od vývoja počasia v jednotlivých lokalitách. Na severe Slovenska, kde je chladnejšie, sa môže začať kúriť o pár dní skôr ako napríklad v mestách na južnom Slovensku, kde sú teploty vyššie.
SPUSTÍ SA VYKUROVANIE HNEĎ? AKO DLHO TRVÁ? KÝM SA SPUSTÍ VYKUROVANIE?
Spustenie vykurovania je časovo aj vecne náročný proces. V závislosti od rozsahu sústavy centrálneho zásobovania teplom môže spustenie trvať niekoľko hodín a pri komplikovaných a rozsiahlych sústavách až niekoľko dní.
Počas nábehu je nutné vykonať celý rad opatrení, mechanických a diaľkových zásahov do tepelných energetických zariadení, ako je kontrola prietočnosti sústavy (otvorenie mechanických, diaľkovo riadených ventilov, armatúr), nábeh čerpadiel a regulačných prvkov sústavy, doplnenie, dotlakovanie sústavy po realizácii rekonštrukčných prác na strane odberateľa (bytového domu).
Je potrebné skontrolovať správne nastavenie hydraulického vyváženia sústav a v neposlednom rade skontrolovať tesnosť spojov celej rozvodnej časti sústavy vrátane výmenníkov.
ČO VPLÝVA NA RÝCHLOSŤ VYKUROVANIA JEDNOTLIVÝCH OBJEKTOV, RESPEKTÍVE BYTOV?
Na samotnú rýchlosť vykúrenia vplýva niekoľko faktorov. Dôležité je najmä vyregulovanie rozvodov v bytovom dome. Ak systém rozvodov nie je správne vyregulovaný, niektoré byty v tom istom paneláku majú radiátory horúce, iné, naopak, vlažné. Túto činnosť zabezpečuje správcovská spoločnosť, keďže Veolia dodáva teplo a spravuje rozvody po pätu jednotlivých bytových domov.
Ďalší faktor, ktorý vplýva na rýchlosť vykúrenia, je orientácia bytového domu. Južné byty sa vykurujú rýchlejšie ako tie, ktoré sú orientované na sever, aj napriek tomu, že radiátory majú rovnakú teplotu. Je dôležité, aby vykurovacie telesá (termostatické hlavice na radiátoroch) boli ešte pred spustením vykurovania otvorené na maximum. Predíde sa tým komplikáciám so zavzdušnením systému. Správca bytového domu musí na túto skutočnosť obyvateľov upozorniť a v prípade potreby koordinovať odstránenie zavzdušnenia v konkrétnych bytových jednotkách a pri odstraňovaní aj spolupracovať.
So spustením vykurovacej sezóny sa spája niekoľko úkonov. Vďaka stručnému prehľadu sa dozviete, kto je za aké činnosti zodpovedný.
Stretli ste sa v súvislosti s vykurovaním alebo dodávkou teplej vody s nejakým problémom?
Zistite, koho v jednotlivých situáciách kontaktovať, aby bol problém vyriešený k vašej spokojnosti.
ZAČNITE ŠETRIŤ TEPLOM UŽ DNES a pozrite si TIPY PRE DOMÁCNOSTI, ktoré môžete začať aplikovať aj u vás doma a ušetriť tak finančné prostriedky na vykurovanie.