Spoločnosť Veolia Utilites Žiar nad Hronom, a.s., uviedla do prevádzky fotovoltickú elektráreň (FVE). Do prevádzky bola spustená koncom októbra tohto roku a vyrobená elektrická energia pokryje potreby danej spoločnosti ako aj klientov v areáli priemyselného parku. Výška investície dosiahla päť miliónov eur a bola podporená aj nenávratným finančným príspevkom zo štátnej pomoci. Realizáciou projektu sa podarilo úspešne spojiť rekultiváciu nevyužívaných priestorov s výrobou čistej a ekologickej energie z obnoviteľných zdrojov.
Investícia podporená aj cez nenávratný finančný príspevok
Spoločnosť potrebovala na vybudovanie fotovoltickej elektrárne necelé dva roky. S prípravou projektu sa začalo v roku 2022. Projektovú dokumentáciu sa podarilo spracovať za zhruba šesť mesiacov, od septembra 2002 do januára 2023, a v apríli 2023 získala spoločnosť stavené povolenie. Výstavba fotovoltickej elektrárne trvala približne deväť mesiacov – od novembra 2023 do júla 2024 - a v októbri tohto roku bola FVE úspešne skolaudovaná a tiež uvedená do trvalej prevádzky v zmysle plánovaných zámerov spoločnosti a aktuálne poskytuje požadovanú výrobnú produkciu elektrickej energie.
Celková hodnota investície, spolu s počiatočnými prípravnými prácami a inými nákladmi, dosiahla hodnotu 5,1 milióna eur. Na predmetnú inštaláciu sa podarilo získať nenávratný finančný príspevok z podporných prostriedkov mechanizmu: Plán obnovy a odolnosti SR, ktorého vyhlasovateľom bolo Ministerstvo hospodárstva SR a jeho výška dosiahla pre riešený projekt hodnotu 821,6 tisíc eur.
Dlhodobo nevyužívaný priestor dostal druhú šancu
Fotovoltická elektráreň bola umiestnená na nevyužívanej časti odkaliska popola a škvary (škvarové polia) vo vlastníctve spoločnosti Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a. s. Nevyužívané odkaliská, do ktorých bol v 80. a 90. rokoch naplavovaný popolček z prevádzky energetického hospodárstva závodu SNP, z pôvodných kotlov spaľujúcich uhlie, boli kapacitne naplnené, takže činnosť týkajúcu sa naplavovania popola a škvary bola ukončená. Uvedený priestor nebolo možné využiť iným spôsobom, keďže naplavený popolček je nestabilný a neúnosný. Na základe uvedených informácii bola uvedená plocha jeho vlastníkom vybratá a určená pre zámer výstavby FVE.
Výborná kombinácia rekultivácie a energetického prínosu
Výstavba FVE neovplyvnila žiadnym spôsobom životné prostredie, keďže odkalisko je priestor, ktorý po svojom naplnení, nemá iný spôsob využitia. Zároveň sa nachádza v priemyselnom parku mesta Žiar nad Hronom, ktorý je na činnosť priemyselnej výroby a výroby energií priamo určený. Prevádzka je považovaná za ekologicky vhodný zdroj výroby elektrickej energie, čo pri umiestnený na plochu bez ďalšieho možného využitia, vytvára výbornú ukážku kombinácie rekultivácie a energetického prínosu. Je to zároveň výnimočný príklad vhodnosti umiestnenia veľkej pozemnej inštalácie FVE.
Terénne úpravy boli nevyhnutné
Pred samotnou inštaláciou bolo nevyhnutné vykonať terénne úpravy, a to upravenie povrchu odkaliska do rovinného stavu, kde muselo dôjsť k premiestneniu pomerne veľkého množstva pôvodného zemného materiálu (popolčeka). Následne došlo k vybudovaniu uzemňovacej sústavy, k uzatvoreniu povrchu odkaliska vybudovaním povrchovej geodosky, ktorá slúži na oddelenie povrchu stavby od pôvodného podložia, pričom sa skladá z geotextílie, georohože a vrstvy kamennej štrkodrvy.
Geodoska slúži aj na stabilizáciu povrchovej vrstvy odkaliska, tak aby bola dostatočne únosná pre umiestnenie FVE, čo bolo pri realizácii viacnásobne overované skúškami únosnosti vybudovaného podložia. V strednej časti plochy pre výstavbu FVE došlo k vybudovaniu obslužnej cestnej komunikácie z betónových panelov. Po okrajoch komunikácie boli umiestnené betónové žľaby, do ktorých sa vložila kabeláž, ktorá vyvádza výkon FVE do trafostanice.
Netradičná orientácia fotovoltických panelov
Na vybudovanú geodosku sa umiestnili betónové prefabrikované kvádre, ako základová záťaž. Na ne sa umiestnila oceľová konštrukcia, na ktorej sú uložené samotné fotovoltické panely. Panely majú zvolenú netradičnú orientáciu východ-západ, voči štandardnej orientácii na juh, ktorá optimalizuje výkon FVE počas dňa a predlžuje jej produkciu na maximálnu úroveň.
FVE tvorí viac ako 7 000 panelov
Systém FVE obsahuje 7 560 panelov, pričom každý panel má výkon 555 Wp. Na každom paneli je nainštalovaný optimizér na optimalizáciu výkonu každého panelu z dôvodu zatienenia prípadne znečistenia a tiež na rýchle a bezpečné vypnutie FVE, t.z. „rapid shutdown“. Zapojenie panelov je rozdelené do „stringov“, ktoré sú zaústené do 34 meničov prúdu, ktoré transformujú jednosmerný (DC) prúd na striedavý (AC).
Transformátorová stanica do ktorej prichádza vyrobená elektrická energia, je tvorená dvojicou betónových kioskov s dvomi transformátormi (2x2500 kVA) a ich úlohou je transformovať elektrickú energiu na napäťovú úroveň 6,3 kV. Tá je následne vyvádzaná do elektrickej rozvodne v priemyselnom areáli odkiaľ cez vývodové kobky ďalej putuje priamo do miestnej distribučnej sústavy vo vlastníctve spoločnosti Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a. s.
Vyrobená energia dokáže pokryť potreby spoločnosti ako aj ďalších klientov
Vyrobená elektrická energia je využívaná prioritne na pokrytie vlastnej spotreby výrobných zariadení v spoločnosti Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s., a v prípade ďalších prebytkov pre dodávku zákazníkom v priemyselnom areáli. Celkový inštalovaný výkon FVE je na úrovni 4,2 MWp na výstupe z fotovoltických panelov (jednosmerný prúd - DC), a pričom po jeho transformácii za meničmi prúdu je na úrovni 3,4 MWp (striedavý prúd - AC). Celková ročná produkcia elektrickej energie bude na úrovni 4,43 GWh.