Účasť na jesenných energetických konferenciách

ENERGOFÓRUM® 2022 s podporou Veolie

V októbri sa uskutočnil 16. ročník konferencie ENERGOFÓRUM®, ktorej generálnym partnerom bola spoločnosť Veolia Energia Slovensko, a. s. Na podujatí, ktoré spája témy plynárenstva a tepelnej energetiky, sa zúčastnilo viac ako 270 priaznivcov energetiky – renomovaných odborníkov, predstaviteľov štátnych inštitúcií a súkromného sektora.

Hlavnými témami konferencie boli rastúce ceny komodít, dekarbonizácia v čase krízy a dôsledky vojny na Ukrajine. Ako generálny partner sme mali možnosť otvoriť konferenciu príhovorom a našu skupinu zastúpila naša riaditeľka pre inštitucionálne vzťahy, pani Martina Olejníková. V panelovej diskusii venovanej prebiehajúcej zelenej transformácii odvetvia vystúpil aj bývalý technický riaditeľ skupiny Veolia Energia Slovensko, a. s., pán Miroslav Mravec. V rámci diskusie predstavil víziu dekarbonizačného projektu spoločnosti Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a. s. Projektový zámer, ktorý spočíva vo výrobe obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov – biometánu a vodíka, je založený výhradne na využití lokálnych surovinových zdrojov. Biometán pokryje energetickú potrebu priemyselného parku a mesta Žiar nad Hronom, zatiaľ čo vodík má uplatnenie v koncepte vodíkovej dopravy.

energoforum

 

TA3 konferencia: Energetická kríza

Energetická kríza trápi celý svet. Ceny ropy, plynu a elektriny rapídne stúpajú. Ako prežije Európa zimu bez obmedzení dodávok plynu? Ako je na to pripravené Slovensko? Aj tieto témy boli predmetom konferencie ta3 s názvom Energetická kríza, ktorá sa konala v decembri v Bratislave a Veolia bola jej hlavným partnerom.

Najdôležitejšími témami panelových diskusií počas konferencie bola energetická kríza, o tom, aká je momentálne situácia, aký bude mať dopad na samosprávy a mestá, na malých podnikateľov, ale samozrejme aj na veľké priemyselné podniky na Slovensku. Reč bola aj o víziách, ktoré nás čakajú v najbližších mesiacoch a rokoch v rámci energetiky. Účastníci konferencie TA3 sa zhodli na tom, že aktuálne zažívame bezprecedentnú energetickú krízu.

Účinná pomoc pre firmy ako aj domácnosti bude preto pre ďalšie fungovanie štátu kľúčová. Vláda už prijala opatrenia na podporu podnikateľov. Veľké firmy ale hovoria, že pomoc je nedostatočná. Pomoci sa dočkali aj domácnosti. Ceny energií by na budúci rok pre domácnosti nemali výrazne narásť. Za plyn si priplatia 15 percent, rovnako ako za teplo. Štát za toto opatrenie vystavil účet 6 miliárd eur. Zaplatiť to z časti majú aj energetické spoločnosti, ktoré mali nadmerné zisky.

Nie je to najšťastnejšie riešenie, pokiaľ chceme naozaj zachovať kontinuitu investícií do inovácií do obnoviteľných zdrojov, pretože toto sú všetko zisky, ktoré sú reinvestované v rámci dekarbonizačného snaženia a plnenia dekarbonizačných cieľov", vyjadrila sa v diskusnom paneli obchodná riaditeľka Veolia Energia Slovensko, a.s., pani Petronela Chovaníková.

 

 

 

Dátum