Ako ušetriť?

Na účty za energie má veľký vplyv technický stav budov a zariadení, ale aj naše každodenné návyky.

Prinášame vám pár tipov ako správne a efektívne šetriť teplom. Tieto tipy vám pomôžu, aby ste zbytočne neplytvali teplom. Ušetrené financie na konci vykurovacej sezóny určite potešia vaše rozpočty.

DOMÁCNOSTI

Pre ušetrenie nákladov na vykurovanie odporúčame dodržiavať nasledujúce odporúčania:

  • NEPREKURUJTE MIESTNOSTI V BYTE - Odporúčaná teplota v obývačke, v detskej izbe a v spálni by mala byť 21 °C, v kuchyni 20 °C, v kúpeľni 24 °C, v predsieni a v chodbe 15 °C. Nastavenie správnej teploty v jednotlivých miestnostiach a využívanie termohlavíc dokáže znížiť spotrebu až o 15 %.
  • POUŽÍVAJTE TERMOSTATICKÉ HLAVICE NA RADIÁTOROCH - Termostatická hlavica slúži na „stráženie“ správnej teploty. Len čo teplota v miestnosti dosiahne požadovanú hodnotu, hlavica zatvorí prívod teplej vody a znova ho otvorí, až keď sa vzduch v miestnosti ochladí. Vykurovanie s regulačnými ventilmi dokáže ušetriť až 20 – 25 % nákladov na energie.
  • ODVZDUŠNITE RADIÁTORY - Na začiatku vykurovacej sezóny nezabudnite na odvzdušnenie radiátorov, naplno otvorte aj termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou a odvzdušniť.
  • RADIÁTORY NEPREKRÝVAJTE - Neprekrývajte radiátor záclonami, závesmi alebo vlhkým textilom. Nábytok umiestnite tak, aby nebránil prúdeniu tepla z radiátora do miestnosti a miestnosť sa rovnomerne vykúrila. Do miestnosti sa tak dostane až o 25 % viac tepla.
  • NASTAVTE SPRÁVNU VLHKOSŤ VZDUCHU - Ideálna vlhkosť vzduchu v miestnosti je na úrovni 50 – 60 %. V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžete ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody. Pri vyššej vlhkosti vzduchu stačí menej kúriť. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C je tepelný komfort rovnaký ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríte tak až 12 % energie.
  • KÚRENIE NIKDY ÚPLNE NEVYPÍNAJTE - Pokiaľ sa chystáte odcestovať na dlhšie obdobie, nikdy úplne nevypínajte kúrenie, ale nechajte ho temperovať na 15 – 16 °C. Je totiž podstatne drahšie opätovne vykúriť miestnosť, ako v nej udržiavať minimálnu teplotu.
  • POČAS DŇA NA VYHRIATIE BYTU VYUŽÍVAJTE SLNKO - V prípade slnečného počasia nepoužívajte rolety, žalúzie, prípadne závesy. Okná nechajte odostreté, aby slnečné lúče mohli vyhriať váš byt.
  • ZABRÁŇTE ÚNIKOM TEPLA CEZ OKENNÉ RÁMY - Ak máte staršie okná, ktoré dobre netesnia, na parapetnú dosku môžete umiestniť textílie, ktoré zabránia úniku tepla cez okenné rámy, alebo investujte do moderných plastových okien.
  • CEZ NOC ZAŤAHUJTE ZÁVESY A ŽALÚZIE - Zatiahnutím žalúzií a závesov v noci zabránite nechceným únikom tepla. Žalúzie a závesy vám za každú hodinu ušetria peniaze. Je to jednoduché a šikovné riešenie.
  • PRI ODCHODE ZATVORTE DVERE NA IZBE A VŠETKY OKNÁ - Cez otvorené dvere sa teplo šíri von a neostane v konkrétnej miestnosti. Pri odchode z bytu skontrolujte, či máte všetky okná poriadne zatvorené.
  • VETRAJTE SPRÁVNE - Termostatické hlavice dajte na minimum, vetrajte krátko a intenzívne 3 – 5 minút s oknami dokorán a nepoužívajte „vetračku“. Výmena vzduchu by bola pomalá a teplý vzduch by zbytočne unikal.
    Každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená úsporu až 6 % nákladov na kúrenie.

OBYTNÝ OBJEKT - DOM

Obytný objekt - dom môže ušetriť tepelnú energiu zavádzaním týchto opatrení:

  • hydraulickým a termostatickým vyregulovaním objektu
  • zateplením
  • výmenou okien v spoločných priestoroch a schodištiach
  • izoláciou tepelných rozvodov vykurovania a rozvodov teplej vody v dome
 

Dôležitá je postupnosť realizácie jednotlivých opatrení!

Ak nerealizujete úsporné opatrenia súbežne, dôležitá je priorita v postupnosti vykonávania úsporných opatrení. Prvým krokom by malo byť vyregulovanie a termostatizácia.
Ak najskôr zateplíte a neurobíte vyregulovanie systému, výsledným efektom je vyššia spotreba tepla, spôsobená neregulovaním potreby tepla termostatickými ventilmi, ale iba zvýšeným neefektívnym vetraním. Predstavuje to nadbytok tepla z dôvodu zatepleného, ale nevyregulovaného domu.